Miejska Biblioteka Publiczna

w Józefowie

book
book

Dziennik Reni Spiegel : życie młodej dziewczyny w cieniu Holokaustu

Autor: Spiegel, Renia
Odnaleziony po 70 latach w jednej z nowojorskich skrytek bankowych i opublikowany przez amerykańskiego Penguina pamiętnik "polskiej Anny Frank" okazał się prawdziwą sensacją.Jego autorka, Renia Spiegel, polska Żydówka, została zastrzelona w 1942 roku przez niemieckiego żołnierza. Miała wówczas niespełna 18 lat.Dziewczynka zaczęła prowadzić dziennik jako piętnastolatka. Mieszkała wtedy z młodszą

siostrą Arianą u dziadków w Przemyślu. Opisywała wojenną codzienność, pełną dramatycznych zdarzeń - ucieczkę przed nalotami bombowymi, znikanie kolejnych żydowskich rodzin czy tworzenie getta. Jej zapiski przywołują tęsknotę za matką, od której obie siostry zostały odseparowane.Ale Renia pisze też i o tym, o czym piszą wszystkie nastolatki: o pierwszej miłości (do Zygmunta Schwarzera), słodkich pocałunkach, przytacza zabawne i błahe historie, wyraża zachwyt przyrodą. Nastoletnie egzaltacje mieszają się ciągle z grozą śmierci, natchnione wiersze z opisami dramatycznej, wojennej rzeczywistości.W "Dzienniku Reni Spiegel" czytamy o tym- że przyjaźnie się rozpadają, bo każdy patrzy tylko na stronę materialną, ale to wcale nie dziwne, jeśli gęś kosztuje 100 złotych, a dawniej 4 złote, a litr mleka 3,5 zł, a dawniej 5 gr.;- że maj piękny i chce się żyć;- że mama, która odwiedza ją tylko czasami, okropnie głoduje;- że w mieście rewizje i aresztowania, i że zamykają kolejne ulice;- że za pracę fizyczną dostaje się chleb, a Reni udało się zdobyć jeszcze ziemniaki ("odniosłam zwycięstwo w dziedzinie aprowizacji");- jak dokładnie wyglądają nocne aresztowania w jej kamienicy;- jak wyobrażają sobie z koleżanką swoje życie w 1950 roku;- że pewnie kiedyś przyszłe dzieci jej i Zygmunta powiedzą: "nasz tatuś i mamusia mieszkali w getcie";i o strachu przed pogromem, o wywózkach, o przymusowej przeprowadzce do getta.Tekst kończy się kilkoma wpisami Zygmunta o tym, że Renia jest w ukryciu, podobnie jak jego rodzice, że próbuje ich uratować, ale ostatecznie mu się nie udaje. Zygmunt jednak wojnę szczęśliwie przeżyje, uda mu się zdeponować dziennik Reni po aryjskiej stronie, zdąży jeszcze dopisać pod notatkami Reni mrożące krew w żyłach trzy ostatnie zdania: "Trzy strzały! Trzy życia stracone! Wszystko, co słyszę, to strzały, strzały".Dziennik Reni Spiegel to wstrząsające świadectwo epoki i jeden z najbardziej poruszających dokumentów czasu wojny.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Renia Spiegel ; [opracowanie Elizabeth Bellak ; posłowie Deborah E. Lipstadt ; przekład posłowia, uwag i komentarzy: Małgorzata Iwińska].
Seria:Newsweek Historia Bestseller
Hasła:Spiegel, Renia (1924-1942)
Getta żydowskie
Holokaust
Nastolatki
Okupacja niemiecka Polski (1939-1945)
Żydzi
Przemyśl (woj. podkarpackie)
Literatura polska Literatura żydowska
Adres wydawniczy:Warszawa : Prószyński Media ; Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o. , 2021.
Wydanie:Wydanie I.
Opis fizyczny:390 stron ; 20 cm.
Forma gatunek:Książki. Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Historia
Zakres czasowy:1936-1942 r.
Powstanie dzieła:2019 r.
Twórcy:Bellak, Elizabeth. (1930- ). Opracowanie

Iwińska, Magdalena. Tłumaczenie

Lipstadt, Deborah E. Posłowie
Posłowie

Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Filia Michalin
ul. Słoneczna

Sygnatura: 94(438).082
Numer inw.: 48470
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.