Miejska Biblioteka Publiczna

w Józefowie

book
book

Podróże po drewnianym Podlasiu [E-book]




Jednym z elementów wyróżniających Podlasie spośród innych regionów kraju jest budownictwo drewniane, szczególnie licznie występujące w południowo-wschodniej jego części (powiaty bielskohajnowskie). Unikatowość wsi z tych obszarów podkreśla zarówno ich układ przestrzenny, zachowana do chwili obecnej kolorowa architektura drewnianych domów z początku XX wieku, udekorowana przepięknymi detalami zdobniczymi, a także

zróżnicowanie społeczno-kulturowe, mające swoje przełożenie na obrzędowość, folklor i tradycje.Jak dotąd potencjał architektoniczny i turystyczny tych terenów nie został jeszcze wykorzystany z ukierunkowaniem na najmłodszych, choć zagadnienie to jest bardzo pojemne i stanowi niewątpliwie o genius locci.Propozycja stworzenia kreatywnego przewodnika po Podlasiu jest pomysłem, który wypełni te lukę. Książka skierowana jest do odbiorcy w każdym wieku i zaprasza na wspólną, niezwykłą podróż po Podlasiu dzieci, rodziców i dziadków.Trasa, przez którą prowadzi zorientowana jest na drewniane obiekty o istotnych walorach kulturowych, m.in występujące tutaj licznie kolorowe cerkwie, zewnętrzne dekoracje na domach, elementy ich wyposażania, jak kaflowy piec, wiszące w narożach chat ikony, tkaniny własnoręcznie wyszywane przez gospodynie czy układane na łóżkach haftowane poduchy, dawniej stanowiącej posag panny młodej. To spotkania z żyjącymi tutaj nadal lokalnymi twórcami, np. cieślą czy warsztaty tkackie w skansenie. To również podróże rowerem i lokalna kuchnia. To w końcu aspekt duchowy - legendy, podania, pieśni czy tutejsza gwara, która dziś powoli odchodzi w zapomnienie wraz ze starszym pokoleniem.Aby przewodnik był atrakcyjny dla najmłodszych, zawiera szereg kreatywnych zadań, rebusów i łamigłówek, związanych z danym miejscem. Do eksplorowania Podlasia potrzebne zatem będą mazaki, zmysł obserwacji oraz dobry humor. Podczas zwiedzania odkrywcy wykonują zadania, które prowadzić ich będą przez kolejne punkty na szlaku objazdu.Ćwiczenia i zgadywanki dotyczą, m.in. stosowanego materiału budowlanego, detali architektonicznych, ale także religii, obyczajów i otaczającej przyrody. Dzięki takim wycieczkom promuje się ideę, że architektura, kultura i natura mogą być narzędziem edukacyjnym. Publikacja ma zatem charakter turystyczny, poznawczy i dydaktyczny.Poruszana tematyka, poprzez atmosferę zabawy, ma pomóc poznać i zrozumieć przestrzeń i kulturę wsi oraz kształtować świadomość społeczną w zakresie lokalnego dziedzictwa i roli materialnych i duchowych śladów przeszłości w budowaniu tożsamości.Przewodnik ma zachęcać do twórczego odkrywania i zwiedzania, a przede wszystkim sprawić, żeby spuścizna przodków nie była nudna. Szacunek dla dorobku kulturowego poprzez "żywy" przekaz międzypokoleniowy jest doskonałym narzędziem do upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości wśród tych i następnych pokoleń. Stanowi zatem głos w dyskusji o ochronie dziedzictwa drewnianego Podlasia.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:[koncepcja książki i redakcja: dr inż. arch. Magdalena Sulima (Politechnika Białostocka) ; autorzy: dr inż. arch. Magdalena Sulima (Politechnika Białostocka) oraz koło naukowe "Mała Architektura" z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w składzie: Kamil Barszczewski, Nikola Bycka, Anna Dawidziuk, Karolina Grącka, Urszula Grzędzińska, Alicja Jaroszek, Angelina Juszkiewicz, Anna Kalicka, Marcin Ładny, Kamil Olender, Magda Ostrowska, Michalina Sokal, Aleksandra Wawrzyn] ; Politechnika Białostocka.
Hasła:Budownictwo drewniane
Obyczaje ludowe
Wsie
Podlasie
Książka do wypełniania
Opracowanie
Publikacja bogato ilustrowana
Adres wydawniczy:Białystok : Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej, copyright 2020.
Opis fizyczny:79, [1] strona : ilustracje ; 30 cm.
Forma gatunek:E-booki. Publikacje dydaktyczne.
Dziedzina:Architektura i budownictwo
Edukacja i pedagogika
Etnologia i antropologia kulturowa
Dostępne formaty: ebook    
Twórcy:Barszczewski, Kamil. Autor

Bycka, Nikola. Autor

Dawidziuk, Anna. Autor

Grącka, Karolina. Autor

Grzędzińska, Urszula. Autor

Jaroszek, Alicja. Autor

Juszkiewicz, Angelina. Autor

Kalicka, Anna. Autor

Ładny, Marcin. Autor

Olender, Kamil. Autor

Ostrowska, Magda. Autor

Sokal, Michalina. Autor

Sulima, Magdalena. Autor

Wawrzyn, Aleksandra. Autor

Powiązane zestawienia:Budownictwo drewniane
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz
Spis treści:

  1. Wstęp
  2. Ryboły
  3. Plutycze
  4. Koźliki
  5. Ciełuszki
  6. Kaniuki
  7. Kraina Otwartych Okiennic
  8. Soce
  9. Puchły
  10. Trześcianka
  11. Czyże
  12. Nowoberezowo
  13. Orzeszkowo
  14. Budy
  15. Dubicze Cerkiewne
  16. Szczyty Dzięciołowo
  17. Studziwody
  18. Notatki

Zobacz spis treści



Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Biblioteka Gł.
ul. Skłodowskiej - Curie 5/7

Sygnatura: E.107
Numer inw.: 107
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekwypożycz

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.