Miejska Biblioteka Publiczna

w Józefowie

book
book

Mazowsze na pograniczu kultur w średniowieczu i nowożytności : (materiały z konferencji, Pułtusk, 14-15 września 2007 r.)




Niniejsza książka zawiera materiały z konferencji, która odbyła się w Pułtusku 14-15 września 2007 r., i z pewnością zainteresuje regionalistów, lokalnych historyków i po prostu miłośników Mazowsza. Przy jej lekturze niezbędna jest wszakże odrobina wiedzy o krainie jako koniecznego podglebia dla poruszanych zagadnień, które są szczegółowe i raczej wycinkowe. Koncentrują się wokół rozważania

odnośnie mazowieckiej "pograniczności" rozumianej nie tylko w sensie geograficznym (dzielnica leżała pomiędzy Koroną, Litwą a Prusami), ale także poprzez optykę takich dziedzin jak językoznawstwo, prawo czy historia Kościoła. Książkę otwiera wprowadzenie Samsonowicza, największego obecnie autorytetu "w temacie" Mazowsza.Profesor stawia pytania o oblicze dawnego Mazowsza - czy było owym pograniczem, może centrum Rzeczypospolitej Obojga Narodów, czy też zacofanym peryferium - "Australią historyczną", jak pisał niegdyś Tymieniecki. Narodziny tej krainy należy datować na burzliwy wiek XI, przekonuje Dulinicz w kolejnej części książki, zaś następna ukazuje kierunki wpływu mazowieckiego dialektu na etniczne języki ościennych ziem. W treści bogato zilustrowanej mapkami występują specjalistyczne terminy sprawiające kłopot laikowi, ale za to można poddać się swoistej zabawie językowej i powtarzać za autorką (Kowalska) wyrazy dawnej mazowieckiej mowy, smakując ich brzmienie. Materiał Dzięgielewskiego jest galerią Mazowszan na XVI- i XVII-wiecznych urzędach centralnych (m.in. Wolscy, Gostomscy, Krasińscy), a prezentowany po nim referat Lolo stawia pytanie o charakter diecezji płockiej obejmującej stare Mazowsze. Specyfika krainy wyrażała się m.in. w funkcjonowaniu reliktów prawa z okresu jej udzielności, o czym pisze Moniuszko. Książkę zamyka interesujący tekst Wrede o Warszawie i Mazowszu w podróżach królów Polski w XVI-XVII w. Mobilność władców (ostatnich Jagiellonów, Batorego i Zygmunta III) została tu zobrazowana w formie graficznej. Książka nie posiada fotografii i za całą ikonografię musi wystarczyć obraz na okładce z ostatnimi mazowieckimi książętami - Stanisławem, Januszem III i ich siostrą Anną. Śmierć obu braci oznaczała kres udzielności Mazowsza - krainy, której skomplikowane dzieje i kultura wciąż intrygują badaczy.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:red. Marian Dygo ; Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora.
Hasła:Język polski - dialekty i regionalizmy
Mazowsze - historia
Materiały konferencyjne
Adres wydawniczy:Pułtusk : Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, 2007.
Opis fizyczny:186 s. : il., err. ; 21 cm.
Uwagi:Bibliogr. przy niektórych ref.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Biblioteka Gł.
ul. Skłodowskiej - Curie 5/7

Sygnatura: MAGAZYN: 94(438) Mazowsze R
Numer inw.: 52510
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.